займы с плохой кредитной историей

در علوم کامپیوتر از انبار داده یا Data Warehouse با عنوان انبار داده سازمانی نیز نام برده می شود. این سیستم برای گزارش دهی و تحلیل داده استفاده می شود، انبار داده، یک مخرن مرکزی از داده های یکپارچه بدست آمده از منابع داده متعدد است که وضعیت جاری و گذشته داده ها را برای گزارش های تحلیلی کاربران دانشی سازمان ذخیره می کند، در نتیجه نقش مهمی در تصمیم گیری های استراتژیک مدیران ایفا می کند. مفهوم انبار داده به سال های دهه ۱۹۸۰ میلادی مربوط می شود یعنی زمانی که در غیاب معماری انبار داده مقدار زیادی افزونگی داده برای پشتیبانی از محیط های تصمیم‌یار (پشتیبان تصمیم) لازم بود، این افزونگی علاوه بر این که مورد نیاز بود دردسرهایی داشت بنابراین انبار داده یک مدل معماری را برای جریان یافتن داده ها از سیستم های عملیاتی به سیستم های تصمیم یار ایجاد نمود.

انبار داده سه لایه دارد، که عبارتند از: لایه های Integration، Staging و Presentation. داده های خام بدست آمده از منابع اطلاعاتی متعدد مانند سیستم های عملیاتی در لایه Staging قرار دارند، لایه Integration داده ها را از نظر یکپارچگی بررسی می کند و لایه Presentation موارد مختلفی را برای ارائه به کاربران مانند گزارش گیری فراهم می کند.

انواع سیستم های انبار داه

Data Mart

این نوع از سیستم ها شکلی ساده ای از انبار داده هستند که روی موضوع یا حوزه کارکردی خاصی تمرکز دارند، به این ترتیب که داده ها را از تعدادی منبع محدود مانند واحدهای فروش، مالی یا بازاریابی دریافت می کنند. Data Mart معمولا توسط یک واحد سازمانی کنترل می شود. منابع data Mart می توانند سیستم های عملیاتی داخل سازمان یا انبار داده مرکزی و یا داده های بیرون از سازمان باشند. پیاده سازی data mart ساده و سریع انجام می گیرد.

OLAP یا پردازش تحلیلی آنلاین/برخط

برای آشنایی با این فناوری بهتر است این مطلب را در صفحه پردازش تحلیلی آنلاین/برخط مطالعه کنید، ولی به صورت خلاصه می توان گفت OLAP با حجم نسبتا کمی از تراکنش های زمان بر شناخته می شود. کوئری ها یا پرس و جوها در این فناوری بسیار پیچیده هستند و زمان پاسخ مقیاس اثربخشی سیستم است. رویکرد OLAP استفاده از تحلیل داده های چندبعدی از چند منبع و دیدگاه است.

OLTP یا پردازش تراکنش آنلاین/برخط

این نوع از سیستم با تعداد زیادی از تراکنش های کوتاه (UPDATE, INSER , DELETE)شناخته می شوند. تمرکز فناوری OLTP بر پردازش سریع کوئری و یکپارچگی داده در محیط هایی multi access است و شاخص اثربخشی آن تعداد تراکنش ها در ثانیه است. برای مطالعه بیشتر درباره این فناوری می توانید پردازش تراکنش آنلاین/برخط را دنبال کنید.

تحلیل های پیش بینی کننده

تحلیل پیش بینی کننده مربوط به یافتن و شناسایی الگوهای نهان در داده هاست که با مدلسازی ریاضی انجام می گیرد. تحلیل پیش بین کننده با OLAP متفاوت است زیرا OLAP روی تحلیل داده های گذشته متمرکز است و ذاتا واکنشی یا انفعالی است در حالی که تحلیل پیش بین (پیش بینی کننده) متمرکز بر آینده است و ماهیتی کنش گرا و فعال دارد. از این سیستم ها در مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) استفاده می شود.

مزایای به کارگیری انبار داده

انبار داده یک کپی از اطلاعات را از سیستم های تراکنش منبع نگهداری می کند، این کار اگر چه معماری سیستم پیچیده تر کرده است ولی مزیت های زیر را دارد:

  • انبار داده با تجمیع داده ها از منابع متعدد در یک پایگاه داده باعث می شود بتوانیم فقط از یک موتور جستجو برای ارائه و نمایش داده‌ها استفاده کرد.
  • انبار داده باعث می شود بتوان اجراهای بزرگ و طولانی و تحلیل کوئری ها را در پایگاه داده عملیاتی از هم جدا و مجزا کرد تا مشکلات قفل شدن پایگاه داده رخ ندهد.
  • اگر سیستم های عملیاتی نتوانند سابقه یا تاریخچه ای از داده ها نگهداری کنند، انبار داده این کار را انجام می دهد.
  • وجود انبار داده کیفیت داده را بهبود می دهد زیرا کدها و توضیحات سازگار را برای سیستم فراهم می کند و باعث اصلاح داده های بد می شود.
  • باعث پایداری بیشتر اطلاعات سازمان می شود.
  • انبار داده یک مدل داده مشترک را برای همه قسمت های سازمان فارغ از منبع داده ها در نظر می گیرد.
  • داده ها را از نو ساختاربندی می کند تا برای کاربران سازمان یا کسب وکار معنادار باشد .
  • داده ها را از نو ساختاربندی می کند تا کارایی عالی در اجرای کوئری های تحلیلی پیچیده داشته باشد بدون این که بر سیستم های عملیاتی تاثیر منفی بگذارد.
  • انبار داده موجب ارزشمندتر شدن برنامه های کاربردی کسب وکار می شود.
  • این سیستم نوشتن کوئری های تصمیم یار را ساده تر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

займ на карту онлайн срочный займ на карту займ на карту срочно без отказа