займы с плохой кредитной историей

همان طور که قول داده بودیم بخش دوم تکنیک های تحلیل فرایند معرفی میکنیم:

تحلیل عوامل ریشه ای: هدف این نوع تحلیل که هزینه بالایی نیز دارد شناختن علل واقعی یک مسئله در یک فرایند و پیدا نمودن راه کارهایی جهت حذف دایمی این علل میباشد. در واقع این نوع تحلیل به دنبال پاسخ به سوالهایی نظیر : چه اتفاقی افتاده است؟چگونه اتفاق افتاده است؟ چرا اتفاق افتاده است ؟ چه کاری میتوانیم انجام دهیم که این اتفاق در آینده رخ ندهد؟ میباشد از ابزارهای پرکاربرد در اجرای این تکنیک نمودار استخوان ماهی و اصل پارتو میباشد.

نقش افرینی : به این روش Role Playing  گفته میشود که اتفاقا برای گیمرهای حرفه ای واژه بسیار آشنا و دوست داشتی  هست. در این تکنیک تحلیلگر به  عنوان مشتری با یک نفر خبره  Domain Expert یا تیم اجرا کننده به انجام یک درخواست به صورت واقعی اقدام مینمایند. در این روش تحلیلگر بایستی با استفاده از مهارت و هوش خود در هنگام اجرای نقش سوالات و شرایطی برای مجریان فرایند به وجود آورد تا قرار گرفتن در یک وضعیت خاص و  پاسخ به این سوالات علاوه بر تحلیل کامل مسیر اصلی فرایند بتواند استثناها را نیز تحلیل و شناسایی کند. به عنوان مثال برای تعویض کارت ملی میتوانیم دیالوگ و بازی زیر را در نظر بگیریم:

:میخوام شناسناممو تعویض کنم چه فرمی باید پر کنم؟

: لطفا این فرم پر کنید و همراه کارت ملی بدینش به من

:کارت ملی ندارم هنوز/ یادم رفته کارت ملی بیارم

:پس اول برو باجه ۳

:میخوام شناسنامه عوض کنم اما کارت ملیمو یادم رفته بیارم .

: نمیشه برای احراز هویت حتما باید اصل کارت ملی باشه. برو فردا همرات بیار

: پس فرم ببرم پر کنم .

: نه فرم هر روز متفاوته باید فردا فرم جدید پر کنی

مشاهده میدانی: در این روش تحلیل گر به صورت مستقیم با اجراکنندگان فرایند در ارتباط است و با مشاهده کار ایشان، به دقت نحوه انجام و مشکلات اجرا را رصد مینماید. یکی از نکات مثبت این روش ارتباط با استفاده کننده نهایی از فرایند (مشتری یا ذینفع داخلی و خارجی)و درک نیازمندی واقعی ایشان میباشد.

مصاحبه: هدف اصلی این روش جمع اوری اطلاعات است لذا تیم تحلیلگر با مطالعه و هدف گذاری و تنظیم پرسشهای کلیدی به سراغ یکی از افراید کلیدی آن حوزه که اصطلاحا Domain Expert خوانده میشود میرود و نتایج حاصله از مصاحبه را  برای تدوین فرایند استفاده میکند معمولا برای تدوین یک فرایند به سراغ چندین خبره در حوزه های مختلف باید رفت. قبل و بعد از مصاحبه باید اقدامات کلیدی انجام شود وگرنه جلسات مصاحبه حالت فرمالیته و رفع تکلیف خواهند داشت. قبل از مصاحبه حتما مستندات لازم در اختیار شرکت کنندگان قرار بگیرد و هدف و محتوای جلسه و پروژه کاملا برای ایشان شفاف سازی شود. یکی از مستندات بسیار کاربردی که  نقش حیاتی در جلسات مصاحبه دارد مستند واژه نامه یا Glossary  به منظور یکسان سازی ادبیات و ذهن طرفین هست. همچنین پس از جلسه مصاحبه باید نتیجه آن در اختیار مصاحبه شوندگان قرار داده شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

займ на карту онлайн срочный займ на карту займ на карту срочно без отказа