займы с плохой кредитной историей

پردازش تراکنش برخط معادل فارسی Online Transaction Processing یا OLTP است. ویکیپدیا OLTP را رده‌ای از سیستم‌های اطلاعاتی می‌داند که برنامه‌های کاربردی تراکنش محور را مدیریت و تسهیل می‌کنند. این اصطلاح تاحدودی مبهم به نظر می‌رسد، برخی Transaction یا تراکنش را معادل با تراکنش در پایگاه داده در نظر می‌گیرند، در حالی که دیگران مثل انجمن کارایی پردازش تراکنش (TPC) آن را معادل با تراکنش‌های تجاری یا کسب‌وکار درنظر می‌گیرند. علاوه بر این OLTP برای اشاره به پردازشی که در آن سیستم سریعا به درخواست‌های کاربر پاسخ می‌دهد نیز به کار رفته است. دستگاه ATM بانک‌ها مثالی از برنامه‌کاربردی OLTP است.

در تعریف دیگری که توسط تک تارگت ارائه شده است بر اجرای سیستم‌های OLTP در اینترنت تاکید شده است. تک تارگت این سیستم‌ها را رده‌ای از برنامه‌های نرم‌افزاری می‌داند که قادر به پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی تراکنش محور روی اینترنت هستند. در این تعریف واژه تراکنش به کار رفته در OLTP معادل با تراکنش در پایگاه داده درنظر گرفته است.

برنامه‌های پردازش تراکنش برخط دارای کارایی عملیاتی بالا هستند و در مدیریت پایگاه داده روی بروزرسانی تمرکز دارند. این نوع از برنامه‌های کاربردی به صورت همروند توسط هزاران کاربر استفاده می‌شوند.

اهداف کلیدی برنامه‌های OLTP عبارتند از:

  • در دسترس بودن
  • سرعت
  • همروندی
  • قابلیت بازیابی

پیش بینی‌های دقیق‌تر و سریع‌تر از درآمدها و هزینه‌ها مثالی از چگونگی ساده‌ کردن کارها توسط OLTP است.

امروزه نرم‌افزارهای OLTP سیستم‌هایی محبوب در پردازش داده‌ها هستند. بعضی از نمونه‌های این سیستم شامل سیستم‌های ورود سفارش، سیستمهای فروش در خرده‌فروشی و تراکنش‌های مالی است. سیستم پردازش تراکنش برخط با گذشت زمان به پشتیبانی بیشتری برای تراکنش‌هایی که یک شبکه‌ را گسترش می‌دهند و ممکن است بیش از یک شرکت را دربربگیرد، نیاز دارد. به همین دلیل نرم‌افزارهای مدرن، از پردازش کلاینت یا سرور و نرم‌افزارهای واسطه (کارگزار) که امکان اجرای تراکنش‌ها را روی پلتفرم‌های متفاوت در شبکه فراهم می‌کند استفاده می‌کنند.

در برنامه‌های کاربردی بزرگ، OLTP موثر ممکن است نیاز به نرم‌افزار مدیریت تراکنش پیچیده و سطح بالا (مانند CICS) و یا متودهای بهینه‌سازی پایگاه داده داشته باشد تا پردازش تعداد زیادی بروزرسانیِ همروند روی پایگاه داده را تسهیل کند. CICS یا سیستم کنترل اطلاعات مشتری (Customer Information Control System) یک برنامه OLTP از شرکت IBM است.

حتی در سیستم‌های پایگاه داده غیرمتمرکز که تقاضا و حجم عملیات بالاتری دارند، برنامه‌های واسطه OLTP این توانایی را دارند که پردازش تراکنشی را روی چند کامپیوتر در شبکه توزیع کنند. معمولا OLTP با SOA (معماری سرویس گرا: Service-Oriented-Architecture) و سرویس‌های وب (Web services) یکپارچه شده است.

پردازش تراکنش برخط اطلاعات ورودی را جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را پردازش و بروزرسانی می‌کند. در حال حاضر بیشتر سازمان‌ها از سییستم‌های مدیریت پایگاه داده‌ای استفاده می‌کنند که از OLTP پشتیبانی می‌کند.

OLTP همروندی و اتمی بودن را کنترل می‌کند. کنترل همروندی تضمین می‌کند که دو کاربر که به یک داده در سیستم پایگاه داده دسترسی دارند نباید قادر به تغییر داده باشند یا کاربر دوم تا اتمام پردازش کاربر اول منتظر بماند. کنترل اتمی بودن تضمین می‌کند همه گام‌های یک تراکنش‌ به صورت کامل به عنوان یک گروه کامل شود، اگر هر گامی در تراکنش ناموفق باشد همه مراحل باید نادیده گرفته شود، یعنی هر تراکنش یا باید کامل اجرا شود یا اصلا اجرا نشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

займ на карту онлайн срочный займ на карту займ на карту срочно без отказа