займы с плохой кредитной историей

گزارش گیری یا گزارش دهی یکی از قابلیت های هر سیستم هوش تجاری است. ابزار گزارش گیری با انبار داده در ارتباط است و در پیاده سازی انبار داده می تواند انتخاب شود. تصمیم گیری درباره خرید یا ایجاد ابزار گزارش گیری و بررسی کارکردهای آن مانند قابلیت اتصال به منبع داده، قابلیت های زمانبندی و توزیع، ویژگی های امنیتی، قابلیت سفارشی کردن، قابلیت های صدور و یکپارچگی با محیط آفیس از جمله مواردی است که در انتخاب ابزار گزارش گیری باید مد نظر داشت.

انتخاب ابزار گزارش گیری : خرید یا ساخت

نیازمندی های متنوعی برای گزارش گیری در یک سیستم هوش تجاری وجود دارد. تصمیم گیری درباره خرید یا ایجاد یک ابزار گزارش گیری بستگی به نوع نیاز شما دارد. معمولا تعیین این مورد براساس موارد زیر انجام می شود:

  • تعداد گزارش ها: هر چه تعداد گزارش هایی که لازم دارید بیشتر باشد خرید ابزار گزارش گیری تصمیم بهتری است. نه فقط به این دلیل که ابزارهای گزارش گیری ایجاد گزارش را ساده تر می کنند بلکه این ابزارها سیستم مدیریت گزارش دارند که باعث می شود عملیات نگهداری و پشتیبانی راحت تر باشد.
  • حالت توزیع گزارش : گزارش هایی که تنها به یک صورت قابل توزیع باشند (برای مثال فقط از طریق ایمیل یا فقط از طریق مرورگر) باید امکان ساخت ابزار گزارش گیری را از پایه بررسی کنیم. به هر حال اگر نیاز است کاربران به گزارش ها از طریق کانال های مختلفی دسترسی داشته باشند باید برای تهیه یک ابزار گزارش گیری که چند حالت توزیع دارد اقدام کنید.
  • گزارش های خاص یا سفارشی: آیا کاربران امکان درخواست گزارش های سفارشی و خاص را دارند؟ اگر این طور است خرید گزینه مناسبی است. فروشندگان این ابزارها تجربه گرانبهایی دارند که طی سالها کسب کرده اند. آنها ویژگی هایی که در ایجاد گزارش های خاص برای کاربران مهم است می شناسند. دلیل دوم این است که وجود این قابلیت نیازمند لایه فراداده ی (متادیتای) قدرتمندی است و سر و کله زدن با مدل متادیتا در زمان ایجاد ابزار گزارش گیری از پایه بسیار مشکل است.

کارکردهای ابزار گزارش گیری

داده ها در انبار داده جای دارند. در نتیجه لایه نمایش انبار داده بسیار مهم است. بسیاری از فروشندگان OLAPلایه نمایش Front-end دارند که به کاربران امکان می دهد گزارش های از پیش تعریف شده را فراخوان کنند یا گزارش های خاصی را ایجاد کنند. علاوه بر این ارائه دهندگان گوناگونی در این زمینه وجود دارند. به هر حال در ارزیابی ابزار گزارش گیری به نکات زیر توجه کنید:

قابلیت های اتصال به منبع داده

در کل دو نوع منبع داده وجود دارد، یکی پایگاه داده رابطه ای است و دیگری منبع داده چند بعدی. امروزه می توانید هر دو را با هم داشته باشید. بسیاری از فروشندگان ابزار گزارش گیری، به شما هر دو را پیشنهاد می دهند، ولی با بررسی دقیقتر ممکن است پیشنهاد فروشنده فقط برای یک نوع مناسب باشد و برای اتصال به نوع دیگر در عمل به مشکلات برنامه نویسی برخورد کند.

قابلیت های زمانبندی و توزیع

در سناریوهای واقع بینانه کاربرد انبار داده همه مدیران ارشد، صبح شنبه زمان دارند تا نگاهی به اعداد و ارقام مهم هفته قبل بیاندازند. قابلیت های گزارش گیری خاص و عمیق شدن در داده ها برای آن ها اهمیتی ندارد زیرا چنین ویژگی هایی را حس نمی کنند.

براساس سناریوی فوق ابزار گزارش گیری باید قابلیت های زمانبندی و توزیعی داشته باشد. گزارش های هفتگی برای صبح شنبه زمانبندی شود و گزارش های حاصله از طریق ایمیل یا وب در اختیار مدیران ارشد قرار بگیرد. بعضی از فروشندگان سیستم های گزارش گیری ادعا می کنند که می توانند گزارش ها را از طریق کانال های مختلفی توزیع کنند، اما براساس تجربیات بدست آمده توزیع از طریق ایمیل و وب مهمترین کانال های تحویل گزارش هستند.

ویژگی های امنیتی

ابزارهای گزارش گیری برای پاسخگویی به تعداد زیادی از افراد طراحی شده اند بنابراین باید سطح دسترسی افراد را متناسب با نیازهایشان تنظیم کرد. سطوح امنیتی را می توان در سطح گزارش، سطح پوشه، سطح ستون ها، سطح ردیف و حتی در سطح سلول تعریف کرد. بعضی از ابزارهای گزارش گیری قدرتمند این قابلیت ها را دارند و یک لایه امنیتی برای تعامل با پروتکل های ورود شرکت دارند.

سفارشی کردن

بی شک هر کدام از ما زمان زیادی را برای درست کردن ظاهر یک فایل ارائه یا گزارش صرف کرده ایم. این زمان قطعا زمان تلف شده است، در حقیقت بعضی اوقات تحلیلگران آرزو دارند مستقیما از ابزار گزارش گیری گزارشی را بگیرند و آن را در ارائه یا گزارش قرار دهند تا به رئیس خود ارائه دهند. اگر ابزار گزارش گیری گزارش های از پیش تنظیم شده را به شکل استاندارد شرکت فراهم کند، کار تحلیلگر بسیار ساده می شود و زمان زیادی صرفه جویی می شود.

قابلیت های صدور (برون ریزی)

صادر کردن گزارش معمولا به فرمت های اکسل، فایل flat و pdf ضروری است. یک ابزار گزارش گیری قدرتمند باید بتواند حداقل به هر سه فرمت فوق گزارش را تحویل دهد. برای اکسل باید فرمت خروجی را بررسی کنید نه این که صرفا داده قابل صدور به اکسل باشد.

یکپارچگی با محیط آفیس

اکثر افراد با محصولات مایکروسافت خصوصا اکسل برای دستکاری داده ها کار می کنند. بعضی از سیستم ها در حال حاضر محیط ویرایش شبیه مایکروسافت آفیس برای کاربران فراهم کرده اند بنابراین در این صورت نیازی به صدور گزارش به اکسل نیست. این قابلیت راحتی فوق العاده ای را برای کاربران فراهم می کند.

در پایان بعضی از ابزارهای گزارش گیری معروف را معرفی می کنیم:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

займ на карту онлайн срочный займ на карту займ на карту срочно без отказа