займы с плохой кредитной историей

همان طور که در گزارش ۲۰۱۷ گارتنر از پلتفرمهای هوش تجاری و تحلیلی (۱) اشاره شد، جریان اصلی در بازار پلتفرمهای هوش تجاری و تحلیلی حرکت از گزارش گیری به سمت تحلیل داده هاست. رهبران کسب وکارهایی که تمایل به استفاده از پلتفرمهای هوش تجاری و تحلیلی دارند با انتخابهای فراوانی روبرو هستند: از فروشندگان سنتی BI که شکافهای فناوری را پوشش داده اند گرفته تا نوآوران که مدام فناوری های جدیدی را ارائه می کنند. در این مقاله به ادامه گزارش ۲۰۱۷ گارتنر از پلتفرمهای هوش تجاری و تحلیلی می پردازیم.

بازار شلوغ پلتفرمهای هوش تجاری شامل تعداد زیادی فروشنده است، از شرکتهای بزرگ فناوری گرفته تا استارتاپ هایی که توسط تعداد زیادی از سرمایه گذارن ریسک پذیر (VC) در این بازار وجود دارند. مورد جدید امسال این است که فروشندگان قدیمی (سنتی) هوش تجاری که قبلا در تطبیق خود با “موج تخریبگر مدرنیت” کند بودند (مانند: IBM, SAP, Oracle, Microstrategy) در نهایت محصولات مدرن پیشنهادی خود را به حد کافی رشد دادند تا برای مشتریان installed base خود که از این پلتفرمها به عنوان سیستمهای گزارش گیری استفاده می کنند جذبه ایجاد کنند و از سالها سرمایه گذاری خود در مدلهای داده و محتوای تحلیلی بهره ببرند.

هر چه پارادایم کاوش مصور داده ها (visual-based data discovery) قوی تر شود موج جدیدی از ابتکارات و نوآوری ظاهر می شود که پتانسیل تخریبی آن بیشتر از کاوش مصور داده ها نسبت به رویکرد توسعه مبتنی بر لایه معنایی در پلتفرمهای هوش تجاری و تحلیلی سنتی است. هرچند این پارادایم باعث افزایش سرعت همساز کردن داده ها و شناسایی مصور الگوهای موجود در داده ها شده است، هنوز هم عمده کار ایجاد بینش از داده ها به صورت دستی انجام می گیرد که احتمال جانبداری و خطای انسانی در آن وجود دارد.

کاوش هوشمند داده ها یا Smart data Discovery توسط پلتفرمهای IBM Watson Analytics و  BeyondCore در سال ۲۰۰۴ معرفی شد. این روش از “یادگیری ماشین” برای خودکار کردن گردشکار تحلیل که شامل آماده سازی داده، استخراج داده تا اشتراک دیدگاه ها و توضیح یافته ها می شود، استفاده کرده است. پردازش زبان انسان – طبیعی (NLP) یا Natural language Processing، پرس و جو به زبان طبیعی (NLQ) یا Natural Language Query و تولید زبان طبیعی (NLG) یا Natural Language Generation برای تعاملهای متنی و صوتی و توصیف یافته های آماری مهم، قابلیتهای کلیدی برای کاوش هوشمند داده ها هستند.

همان طور که نظریه Innovator’s Dilemma یا “معضل فرد نوآور” بیان می کند، بسیاری از فروشندگان پلتفرمهای هوش تجاری سنتی (مانند IBM و SAP که ابداع کننده پلتفرم مبتنی بر لایه معنایی بودند) در تطبیق خود با هوش تجاری مدرن کُند عمل کردند و با وجود این که در بازار جلوتر از مبتکران هوش تجاری مدرن (مانند Tableau، Qlikو Spotfier) بودند حالا با چالشی برای سرمایه گذاری در موج جدید کاوش هوشمند داده ها روبرو هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

займ на карту онлайн срочный займ на карту займ на карту срочно без отказа