ورود توسط ادمین

طراحی یک مدل برای سازمان های مبتنی بر اطلاعات

طراحی یک مدل برای سازمان اطلاعاتی یک کار پیچیده و چالش برانگیز است که مستلزم بررسی دقیق عوامل مختلف از جمله اهداف، محدوده، ساختار، عملکردها، منابع و فرهنگ سازمان است. در این مقاله، برخی از جنبه‌ها و اصول کلیدی که باید فرآیند طراحی را هدایت کنند، و همچنین برخی از دام‌های رایج و بهترین شیوه‌هایی که می‌توانند به دستیابی به یک نتیجه موفق کمک کنند، مورد بحث قرار خواهیم داد.

بکارگیری هوش مصنوعی در paint ویندوز توسط شرکت مایکروسافت

مایکروسافت نسخه جدیدی از برنامه پینت (Paint) را در بیلدهای اینسایدر ویندوز 11 منتشر کرده است که با قابلیت جدید آن می‌توان پس‌زمینه تصاویر را تنها با یک دکمه حذف کرد. این نسخه جدید درحال‌حاضر در کانال‌های Dev و Canary منتشر شده است.

همکاری متا و مایکروسافت در جهت ساخت هوش مصنوعی Liama 2

متا با مایکروسافت همکاری کرده است تا هوش مصنوعی Llama 2 را به‌عنوان نسل بعدی مدل‌های زبانی برای امور تجاری و تحقیقاتی عرضه کند. این مدل به‌صورت متن‌باز از طریق مایکروسافت آژور، AWS، هاگینگ فیس و دیگر سرویس‌دهندگان هوش مصنوعی عرضه خواهد شد.

ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه‌نویس‌ها؛ کدنویسی خودکار و کشف باگ‌ها

ابزارهای هوش مصنوعی نه‌تنها می‌توانند سرعت شما را در کدنویسی بهبود ببخشند؛ بلکه کیفیت و امنیت کدها را نیز افزایش می‌دهند. پیشرفت چشمگیر ابزارهای مبتنی بر AI در طی ماه‌های اخیر، موجب شده است تا شاهد ظهور سرویس‌های متنوع در زمینه‌های مختلفی باشیم که می‌توانند به کاربران در انجام سریع‌تر و بهینه‌تر امور کمک نمایند.

نامه هزاران نویسنده به شرکت‌های هوش مصنوعی: از سرقت کتاب‌ها دست بردارید

سیستم‌های هوش مصنوعی فعلی مانند GPT-4 می‌توانند به سبک نویسندگانی ازجمله «مارگارت اتوود» یادداشت و داستان بنویسند و حالا هزاران نویسنده نارضایتی خود را نسبت به این موضوع نشان داده‌اند. در نامه‌ای که توسط بیش از 8500 نویسنده داستان، مطالب غیرداستانی و شعر امضا شده است، شرکت‌های سازنده مدل‌های زبانی بزرگ مانند ChatGPT و Bard به‌دلیل استفاده بدون اجازه از نوشته‌های آن‌ها مورد سرزنش قرار گرفته‌اند.

وارن بافت و سرمایه گذاری در سهام هوش مصنوعی!

انتظار می‌رود هوش مصنوعی (AI) تولید ناخالص داخلی جهانی را تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۱۵.۷ تریلیون دلار افزایش دهد. شناسایی این پتانسیل بالقوه و خارق‌العاده هوش مصنوعی توسط سرمایه‌گذاران بزرگی همچون وارن بافت موجب شده که تمایل زیادی به خرید سهام‌های هوش مصنوعی نشان دهند، تا جایی که بافت به تازگی اقدام به سرمایه‌گذاری در ۵ سهام هوش مصنوعی کرده است.

کلان داده و دانستنیهای آن

برای رسیدن به موقعیت کنونی چه مسیری را طی کرده‌ایم؟ در این مسیر به چه قابلیت‌هایی دست پیدا کرده‌ایم؟ و چه پیشرفت‌هایی در انتظار ما است؟ برای پاسخ به این سؤالات باید تاریخچه داده‌ را مطالعه کنیم.
گلن بک و بتی اسنایدر – طرح انیاک، آزمایشگاه پژوهش‌های بالستیک واقع در ساختمان ۳۲۸  ( تصاویر ارتش ایالات متحده، کالیفرنیا. ۱۹۵۵ – ۱۹۴۷). تصاویر ارتش ایالات متحده. این تصویر در تملک عمومی قرار دارد.

آنچه درباره هوش مصنوعی نمی دانیم..

با شتابی که هوش مصنوعی دارد پیشرفت می‌کند و رد پایش در جای‌جای زندگی و کارمان پیداست، در آینده‌ای نه‌چندان دور  بخش مهمی از زندگی ما را در بر خواهد گرفت. روزی می‌رسد که هوش ماشینی علاوه بر اینکه به ما پیشنهاد می‌کند چه آهنگی گوش کنیم یا چه رنگ لباسی به پوستمان می‌آید، به‌جای پزشک و قاضی و پلیس هم تصمیم‌گیری خواهد کرد. اما هوش مصنوعی چیست؟ تاریخچه پیدایش این فناوری، کاربردهای هوش مصنوعی و وضعیت کسب‌وکار آن در جهان و ایران چگونه است؟ و نمونه های جدید هوش مصنوعی مانند ChatGPT و bard چه کاربردی دارند؟ در ادامه به این سوالات پاسخ داده شده است.

مدیران و چالش های تصمیم گیری – ماکس بیزرمن

بخش مهمی از فعالیت‌های ماکس بیزرمن در مرز مشترک مذاکره و تصمیم گیری متمرکز است و معمولاً می‌کوشد این دو حوزه را در ارتباط با یکدیگر بررسی کند. شناخته‌شده‌ترین کتاب او یعنی Judgment and Managerial Decision Making (قضاوت در تصمیم گیری های مدیریتی) از این ویژگی مستثنی نیست. کتابی که در ایران با عنوان مدیران و چالش های تصمیم گیری به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی – مدوز

کتاب تفکر سیستمی یا اگر دقیق‌تر بگوییم «مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (به خاطر کلمهٔ Primer روی جلد)» تقریباً همهٔ موضوعات پایه در تفکر سیستمی را پوشش داده است. موضوعاتی که بیشتر آن‌ها در درس‌های تفکر سیستمی متمم مطرح شده‌اند.