مایکروسافت نسخه جدیدی از برنامه پینت (Paint) را در بیلدهای اینسایدر ویندوز 11 منتشر کرده است که با قابلیت جدید آن می‌توان پس‌زمینه تصاویر را تنها با یک دکمه حذف کرد. این نسخه جدید درحال‌حاضر در کانال‌های Dev و Canary منتشر شده است.

طبق گزارش Bleeping Computer، پس از نصب این نسخه جدید، دکمه‌ای تحت عنوان «حذف پس‌زمینه» (Remove Background) در بخش Image نوار ابزار برنامه پینت اضافه خواهد شد که می‌تواند سوژه را از تصویر جدا و سپس پس‌زمینه اطراف آن را حذف کند.

حذف آسان پس‌زمینه تصاویر در نرم‌افزار Paint

در ویدیوی کوتاه زیر می‌توانید نحوه جداسازی پس‌زمینه تصویر توسط این ابزار را مشاهده کنید:

همچنین می‌توانید با انتخاب بخشی از تصویر موردنظر خود، پس‌زمینه آن قسمت را حذف کنید. BleepingComputer توضیح می‌دهد که در آزمایش‌های خود با قابلیت جدید مایکروسافت پینت، این ویژگی عملکرد بسیار خوبی در جداسازی سوژه اصلی عکس و حذف کل پس‌زمینه آن داشته است.

هرچند درحال‌حاضر برنامه‌های ویرایش عکس بسیار زیادی وجود دارند که دارای ویژگی مشابهی برای حذف پس‌زمینه تصاویر هستند، اما وجود آن در پینت برای افرادی که می‌خواهند این کار را با سرعت زیاد و بدون نیاز به نصب برنامه‌های پیشرفته‌تر انجام دهند، مفید خواهد بود.

همچنین برخلاف برنامه‌های دیگری که وجود دارد، استفاده از پینت راحت‌تر و کاملاً رایگان است. به‌ عنوان مثال، Canva قابلیت حذف پس‌زمینه را به‌عنوان یک ویژگی پولی به کاربران خود ارائه کرده است و برای انجام این کار با Adobe Express باید یک حساب کاربری ایجاد کنید.

ویژگی جدید حذ‌ف پس‌زمینه پینت در نسخه 11.2306.30.0 یا نسخه‌های جدیدتر این برنامه وجود دارد و اگر هنوز در دسترس شما قرار نگرفته است، احتمالاً باید مدت‌زمان بیشتری را منتظر بمانید. اخیراً در گزارش دیگری گفته شد که مایکروسافت قصد دارد Paint را به قابلیت‌های هوش مصنوعی برای ساخت تصویر با توضیحات متنی مجهز کند.

متا با مایکروسافت همکاری کرده است تا هوش مصنوعی Liama 2 را به‌عنوان نسل بعدی مدل‌های زبانی برای امور تجاری و تحقیقاتی عرضه کند. این مدل به‌صورت متن‌باز از طریق مایکروسافت آژور، AWS، هاگینگ فیس و دیگر سرویس‌دهندگان هوش مصنوعی عرضه خواهد شد.

مایکروسافت در رویداد Inspire از محصولات جدیدی مثل بینگ چت Enterprise پرده برداشت. متا هم در این رویداد حاضر شد و اعلام کرد با همکاری غول فناوری ردموند، مدل هوش مصنوعی جدید Liama 2 را به‌صورت متن‌باز عرضه می‌کند. همان‌طور که در وب‌سایت مایکروسافت آمده است، این مدل روی آژور و ویندوز پشتیبانی خواهد شد.

علاوه‌براین، متا با کوالکام همکاری خواهد داشت تا Llama 2 را از طریق پلتفرم اسنپدراگون از سال 2024 به گوشی‌ها، لپ‌تاپ‌ها و هدست‌ها بیاورد. با این کار، برای استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی در اپ‌های مختلف دیگر نیازی به اتکا به سرویس‌های ابری نخواهد بود.

متا می‌گوید Llama 2 را متن‌باز کرده است تا ایمنی این مدل هوش مصنوعی را ارتقا دهد. این شرکت معتقد است که با این کار، توسعه‌دهندگان و محققان می‌توانند این مدل زبانی بزرگ را آزمایش کنند و مشکلات آن را بیابند.

متا می‌گوید Llama 2 فرایند آزمایش از طریق تیم‌های قرمز را هم پشت‌سر گذاشته است. در این آزمایش‌ها از تیم‌هایی در داخل و خارج از شرکت برای اجرای آزمایش‌های تهاجمی علیه یک محصول استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی Liama 2 چه فرقی با Liama دارد؟

Llama 2 در دو نسخه عرضه می‌شود: Liama 2 و Liama 2-Chat. نسخه دوم برای گفت‌وگوهای دوطرفه بهینه‌سازی شده است. دو نسخه نسل دوم این هوش مصنوعی همچنین از نظر تعداد پارامترها به سه ویرایش با 7، 13 و 70 میلیارد پارامتر تقسیم می‌شوند.

Llama 2 روی 2 تریلیون توکن آموزش داده شده است. هر توکن یک‌تکه متن مثل یک واژه است. این مقدار در مقایسه با 1.4 تریلیون توکن Llama افزایش قابل‌توجهی داشته. البته در میان رقبا مدل‌هایی مثل PaLM 2 گوگل وجود دارند که روی 3.6 تریلیون توکن آموزش داده شده‌اند.

متا اعلام نکرده است که منبع اطلاعاتی آن‌ها برای آموزش Llama 2 دقیقاً چه چیزهایی بوده و صرفاً می‌گوید اطلاعات خود را از سطح وب به‌دست آورده است. این مدل هوش مصنوعی در بنچمارک‌ها اندکی ضعیف‌تر از مدل‌هایی مثل GPT-4 و PaLM 2 عمل می‌کند. اما متا می‌گوید مدل آن‌ها در ارزش‌یابی‌های انسانی تقریباً به‌خوبی ChatGPT ظاهر شده است.

پیشرفت چشمگیر ابزارهای مبتنی بر AI در طی ماه‌های اخیر، موجب شده است تا شاهد ظهور سرویس‌های متنوع در زمینه‌های مختلفی باشیم که می‌توانند به کاربران در انجام سریع‌تر و بهینه‌تر امور کمک نمایند. برنامه‌نویسی نیز یکی از همین حوزه‌ها به‌شمار می‌رود و گزینه‌های گوناگونی برای کمک به توسعه‌دهندگان در دسترس قرار دارند. در ادامه به معرفی بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه نویس ها و معرفی مزایای آنها، پرداخته خواهد شد.

هوش مصنوعی برای برنامه نویس ها چه کاربردی دارد؟

ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه نویس ها به منظور نوشتن سریع‌تر و دقیق‌تر کدها پدید آمده‌اند. چنین سرویس‌هایی معمولاً می‌توانند براساس دستورات ورودی، کدهای خروجی را در اختیار کاربر قرار دهند یا به شکل همزمان، اقدام به تکمیل کردن کدهای نوشته شده توسط توسعه‌دهندگان نمایند. بسیاری از آنها، با ادیتورها و محیط‌های توسعه محبوب مثل ویژوال استودیو، تعامل دارند و قادر به تشخیص اشتباهات، باگ‌ها و حتی آسیب‌پذیری‌های امنیتی در موارد خاص هستند.

مشخصاً با توجه به ویژگی‌های گفته شده، مهم‌ترین مزیت استفاده از هوش مصنوعی برای برنامه نویس ها، داشتن وقت آزاد بیشتر خواهد بود. همچنین با افزایش دقت و نیاز کمتر به رفع ایرادات کدها، می‌توانید بهره‌وری خود را افزایش داده و زمان بیشتری را به توسعه محصولات جدید یا انجام امور دیگر، اختصاص دهید.

سیستم‌های هوش مصنوعی فعلی مانند GPT-4 می‌توانند به سبک نویسندگانی ازجمله «مارگارت اتوود» یادداشت و داستان بنویسند و حالا هزاران نویسنده نارضایتی خود را نسبت به این موضوع نشان داده‌اند. در نامه‌ای که توسط بیش از 8500 نویسنده داستان، مطالب غیرداستانی و شعر امضا شده است، شرکت‌های سازنده مدل‌های زبانی بزرگ مانند ChatGPT و Bard به‌دلیل استفاده بدون اجازه از نوشته‌های آن‌ها مورد سرزنش قرار گرفته‌اند. به گزارش TechCrunch، در متن این نامه آمده است:

«این فناوری‌های زبانی، داستان‌ها، سبک و ایده‌های ما را تقلید و آن‌ها را بازگو می‌کنند. سیستم‌های هوش مصنوعی توسط میلیون‌ها کتاب، مقاله و شعر دارای حق چاپ تغذیه شده‌اند و می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای درخواست‌های نامحدودی به کاربران ارائه کنند.»

نکته مشخصی که درباره توسعه‌دهندگان سیستم‌های هوش مصنوعی وجود دارد، این است که آن‌ها بدون کسب مجوز و اجازه از آثار ناشران استفاده کرده‌اند. نویسندگان در نامه خود توضیح می‌دهند:

«با استفاده از نوشته‌های ما در سیستم‌های شما، هوش مصنوعی مولد با پرکردن بازار با کتاب‌‌ها، داستان‌ها و روزنامه‌نگاری متوسط و ماشینی، به حرفه ما آسیب می‌زند.»

خواسته نویسندگان از سازندگان مدل‌های هوش مصنوعی

نویسندگان در این نامه هشدار داده‌اند که با توجه به پیچیدگی‌ها و حواشی مربوط به انتشار آثار بزرگ، وضعیت به‌وجودآمده به‌ویژه به نویسندگان جدیدتر ضربه خواهد زد. آن‌ها از شرکت‌های سازنده مدل‌های هوش مصنوعی خواسته‌اند تا موارد زیر را انجام دهند:

  • دریافت مجوز برای استفاده از مطالب دارای حق نسخه‌برداری در برنامه‌های هو‌ش مصنوعی مولد
  • پرداخت غرامت منصفانه به نویسندگان بابت استفاده مداوم از آثار انسان‌ها در برنامه‌های هوش مصنو‌عی مولد
  • پرداخت غرامت به نویسندگان بابت استفاده از آثار آن‌ها در خروجی‌های هوش مصنو‌عی

این موضوع درحالی اعلام شده است که ابتدا اتحادیه نویسندگان آمریکا (WGA) چند ماه قبل به‌دلیل نگرانی خود نسبت به هوش مصنوعی دست به اعتصاب زد و انجمن بازیگران سینما (فدراسیون هنرمندان تلویزیون و رادیو آمریکا (SAG-AFTRA)) نیز در هفته جاری تصمیم به این کار گرفت.

انتظار می‌رود هوش مصنوعی (AI) تولید ناخالص داخلی جهانی را تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۱۵.۷ تریلیون دلار افزایش دهد. شناسایی این پتانسیل بالقوه و خارق‌العاده هوش مصنوعی توسط سرمایه‌گذاران بزرگی همچون وارن بافت موجب شده که تمایل زیادی به خرید سهام‌های هوش مصنوعی نشان دهند، تا جایی که بافت به تازگی اقدام به سرمایه‌گذاری در ۵ سهام هوش مصنوعی کرده است.

به گزارش هوشیو، امسال هیچ نوآوری در وال استریت بیشتر از هوش مصنوعی (AI) مورد توجه سرمایه‌گذاران و متخصصان صنعت مالی قرار نگرفته است.

هوش مصنوعی شامل استفاده از نرم‌افزار و سیستم برای انجام وظایفی است که معمولاً به انسان‌ها محول می‎شود. نکته کلیدی، ادغام یادگیری ماشینی (ML) است که به نرم‌افزار و سیستم‌ها اجازه می‌دهد در طول زمان «یاد بگیرند» و تکامل یابند. بر اساس گزارش PwC، انتظار می‌رود این تحول تا سال ۲۰۳۰ ۱۵.۷ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی اضافه کند.

پتانسیل نوآورانه و ارقام هنگفت دلاری پشت هوش مصنوعی توجه بسیاری از موفق ترین مدیران پول وال استریت را به خود جلب کرده است و این شامل وارن بافت مدیرعامل میلیاردر برکشایر نیز می‌شود. بافت با تیم سرمایه‎گذاری خود تقریبا نیمی از سبد ۳۶۵ میلیارد دلاری برکشایر در سه سهام هوش مصنوعی سرمایه‎گذاری شده است.

با این حال، قرار گرفتنBerkshire در معرض هوش مصنوعی به همین جا ختم نمی‌شود. برکشایر هاتاوی، شرکتی که متعلق به وارن بافت است، نه تنها در زمینه هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند، بلکه دارای یک شرکت سرمایه‌گذاری تخصصی به نام مدیریت دارایی نیوانگلند (NEAM) است. اگرچه بافت مستقیماً بر سرمایه‌گذاری‌های NEAM نظارت نمی‌کند، دارایی‌های ۶۹۰ میلیون دلاری که توسط NEAM نگهداری می‌شود، هنوز بخشی از دارایی‌های کلی بافت است. بنابراین، این مجموعه مخفی وارن بافت است .

از ۳۰ ژوئن، سبد سرمایه‌گذاری خصوصی وارن بافت که ۶۹۰ میلیون دلار ارزش دارد، شامل سرمایه‌گذاری در پنج سهام هوش مصنوعی می‌شود. این اطلاعات از بایگانی‌های فرم ۱۳F می‌آید، که شامل اسنادی است که مدیران سرمایه‌گذاری عمومی مانند شرکت وارن بافت؛ برکشایر هاتاوی، ملزم به ارائه به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده (SEC) برای افشای دارایی‌های خود هستند.