همکاری متا و مایکروسافت در جهت ساخت هوش مصنوعی Liama 2

متا با مایکروسافت همکاری کرده است تا هوش مصنوعی Liama 2 را به‌عنوان نسل بعدی مدل‌های زبانی برای امور تجاری و تحقیقاتی عرضه کند. این مدل به‌صورت متن‌باز از طریق مایکروسافت آژور، AWS، هاگینگ فیس و دیگر سرویس‌دهندگان هوش مصنوعی عرضه خواهد شد.

مایکروسافت در رویداد Inspire از محصولات جدیدی مثل بینگ چت Enterprise پرده برداشت. متا هم در این رویداد حاضر شد و اعلام کرد با همکاری غول فناوری ردموند، مدل هوش مصنوعی جدید Liama 2 را به‌صورت متن‌باز عرضه می‌کند. همان‌طور که در وب‌سایت مایکروسافت آمده است، این مدل روی آژور و ویندوز پشتیبانی خواهد شد.

علاوه‌براین، متا با کوالکام همکاری خواهد داشت تا Llama 2 را از طریق پلتفرم اسنپدراگون از سال 2024 به گوشی‌ها، لپ‌تاپ‌ها و هدست‌ها بیاورد. با این کار، برای استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی در اپ‌های مختلف دیگر نیازی به اتکا به سرویس‌های ابری نخواهد بود.

متا می‌گوید Llama 2 را متن‌باز کرده است تا ایمنی این مدل هوش مصنوعی را ارتقا دهد. این شرکت معتقد است که با این کار، توسعه‌دهندگان و محققان می‌توانند این مدل زبانی بزرگ را آزمایش کنند و مشکلات آن را بیابند.

متا می‌گوید Llama 2 فرایند آزمایش از طریق تیم‌های قرمز را هم پشت‌سر گذاشته است. در این آزمایش‌ها از تیم‌هایی در داخل و خارج از شرکت برای اجرای آزمایش‌های تهاجمی علیه یک محصول استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی Liama 2 چه فرقی با Liama دارد؟

Llama 2 در دو نسخه عرضه می‌شود: Liama 2 و Liama 2-Chat. نسخه دوم برای گفت‌وگوهای دوطرفه بهینه‌سازی شده است. دو نسخه نسل دوم این هوش مصنوعی همچنین از نظر تعداد پارامترها به سه ویرایش با 7، 13 و 70 میلیارد پارامتر تقسیم می‌شوند.

Llama 2 روی 2 تریلیون توکن آموزش داده شده است. هر توکن یک‌تکه متن مثل یک واژه است. این مقدار در مقایسه با 1.4 تریلیون توکن Llama افزایش قابل‌توجهی داشته. البته در میان رقبا مدل‌هایی مثل PaLM 2 گوگل وجود دارند که روی 3.6 تریلیون توکن آموزش داده شده‌اند.

متا اعلام نکرده است که منبع اطلاعاتی آن‌ها برای آموزش Llama 2 دقیقاً چه چیزهایی بوده و صرفاً می‌گوید اطلاعات خود را از سطح وب به‌دست آورده است. این مدل هوش مصنوعی در بنچمارک‌ها اندکی ضعیف‌تر از مدل‌هایی مثل GPT-4 و PaLM 2 عمل می‌کند. اما متا می‌گوید مدل آن‌ها در ارزش‌یابی‌های انسانی تقریباً به‌خوبی ChatGPT ظاهر شده است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *